Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ceasafir/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2758

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ceasafir/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2762

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/ceasafir/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3706
Incoterms - CEA SAFİR GLOBAL KARGO A.Ş.
Incoterms - CEA SAFİR GLOBAL KARGO A.Ş.
1000
page-template-default,page,page-id-1000,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-14.3,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Incoterms

A) Tüm taşıma türlerini kapsayan kurallar

EXW- Ex Works (İşyerinde Teslim)

Satıcı taraf, işletmesinde daha önce belirlenen tarihte mallarını alıcının emrine hazır tutar ve alıcıya bildirir. Alıcı ise malları işletmeden teslim alır. Daha sonra malların ihracı için gerekli belgeleri hazırlayarak gümrük işlemlerini tamamlar ve kendi ülkesine ithal eder. İşletmeden teslim edildikten sonra malla ilgili bütün masraf ve riskler alıcı tarafından karşılanır.

FCA – Free Carrier (Taşıyıcıya Masrafsız)

Satıcı taraf, malların gümrük işlemlerini tamamlayarak belirlenen tarihte ve yerde ilk taşıyıcının gözetimine devrettiği anda, teslim işlemlerini tamamlamış olur. Bu andan itibaren malla ilgili tüm masraf ve riskler alıcıya geçmektedir. Bu aşamada diğer tüm giderler gibi navlun ücreti de alıcı tarafından ödenir.

CPT – Carriage Paid To (Taşıma Ödenmiş Olarak)

Satıcı taraf, varış yerine kadar navlun ücretini ödemekle mükelleftir. Malları ilk taşıyıcının gözetimine devrettiği andan itibaren tüm riskler ve navlun dışı masraflar alıcıya geçer.

CIP – Carriage And Insurance Paid To (Taşıma ve Sigorta Ödenmiş Olarak)

Bu aşamada satıcı taraf, CPT’de yer alan yükümlülüklerin tümüne sahiptir. Ancak malların taşınması sırasında oluşabilecek yitik veya hasar riskine karşı bir kargo sigortası temin etmesi gereklidir.

DAT – Delivered At Terminal (Terminalde Teslim)

Bu kural, eşyanın boşaltma masraflarının alıcı ve satıcı tarafından belirlenmiş olan terminal noktasında (liman, gümrük antreposu ya da alıcının fabrikası olabilir) satıcı tarafından karşılanmış olarak alıcının yetkisine bırakılmasıdır. Bu noktada tüm gümrük işlemleri, gümrükte doğan vergiler, resim ve harçlar alıcıya aittir.

DAP – Delivered At Place (Belirlenen Yerde Teslim)

Bu kural, eşyanın boşaltma için alıcı ve satıcı tarafından belirlenmiş olan boşaltma bölgesinde (bir liman iskelesi, gümrük noktası, havalimanı) hazır durumdaki nakliye aracının üzerinde alıcının yetkisine bırakılmasıdır. Tüm gümrük masrafları, gümrükte doğan vergiler, resim ve harçlar alıcı tarafın sorumluluğundadır. Malların belirlenen bölgeye taşıma maliyetlerini ve terminal bağlantılı oluşabilecek zarar risklerini satıcı taraf üstlenir.

DDP – Delivered Duty Paid (Gümrük Resmi Ödenmiş Olarak Teslim)

Satıcı taraf malı, sözleşme koşullarına uygun olarak hazırlar. Daha sonra, kendi ülkesinde ve alıcının ülkesinde kullanılması gereken belgeleri oluşturur. Ardından ihracat ve İthalat gümrük işlemlerini tamamlar. Taşıyıcı ise aracı temin eder ve navlun ücretini öder. Bu aşamada teslime kadar malla ilgili oluşabilecek tüm masraflar ve riskler satıcı tarafın sorumluluğundadır. Malların teslimi, alıcının ülkesinde belirlenen bir bölgede ve tarihte gümrük vergilerini de ödemek şartıyla gerçekleştirir. Alıcı taraf ise sözleşme koşullarına uygun olarak mal bedelini öder ve teslim alır.

B) Deniz ve içsu taşımalarına özgü kurallar

FAS – Free Alongside Ship (Gemi Doğrultusunda Masrafsız)

Satıcı tarafın teslimat yükümlülüğü, malların belirlenmiş olan limanda gemi doğrultusunda rıhtım veya mavnaya yerleştirilmesiyle sona erer. Malın tüm yükleme, boşaltma, nakliye ve sigorta masrafları alıcı tarafından ödenir.

FOB – Free on Board (Gemide Masrafsız)

Satıcı taraf, malları belirlenen bir tarihte ve yerde, alıcı tarafından temin edilen gemiye yükler. Mallar geminin küpeştesine (güvertesine) geçtiği andan itibaren, oluşabilecek her türlü hasar, kayıp ve masraflar alıcıya aittir. Ardından satıcı taraf, ihracat için tüm gerekli belgeleri hazırlar ve malların gümrük işlemlerini tamamlayarak teslim eder.

CFR – Cost and Freight (Masraflar ve Navlun)

Satıcı taraf, oluşabilecek tüm masraf ve riskleri üstlenir. Ardından malları yükleneceği limana kadar getirerek gümrük işlemlerini gerçekleştirir. Daha sonra navlun ücretini öder ve yüklemeyi gerçekleştirir. Bu andan itibaren ise navlun dışındaki malla ilgili oluşabilecek tüm masraf ve riskler alıcı tarafın sorumluluğundadır.

CIF – Cost, Insurance and Freight (Masraflar, Sigorta ve Navlun)

Satıcı taraf sigorta primi, navlun ve yükleme masrafları gibi riskleri üstlenir. Ardından malları yüklemenin yapılacağı limana ulaştırır. Satıcı taraf, gemi acentesi ile anlaşır ve temin eder. Alıcı tarafa satış sözleşmesinde yer alan malların belirtilen tarihte ve yerde yüklemesinin yapıldığını bildirir. Satıcı taraf ise sigorta primini ödemek suretiyle yüklediği mal türüne uygun olan en dar kapsamlı olan deniz nakliyat sigortasını yaptırır. Mallar gemiye yüklendikten sonra navlun ve sigorta primi dışındaki masraflar ve risk alıcı tarafın sorumluluğuna aittir.